טיפול בילדים באמצעות הדרכת הורים: פריצת דרך בשדה הטיפולי

שיטת אייכה לטיפול בילדים באמצעות הוריהם פותחה על ידי ד"ר איתן לבוב, פסיכיאטר של הילד והמתבגר ופסיכואנליטיקאי בהכשרתו. ד"ר לבוב פיתח שיטת הדרכה באמצעותה הורים יכולים לטפל בבעיות רגשיות והתנהגותיות של ילדיהם.

השיטה מבוססת על מודל הטוען כי כל תופעה ביקום זקוקה לסביבה בה תוכל להתקיים. ללא הסביבה, התופעה אינה יכולה להתקיים. גם התנהגויות ורגשות, זקוקים למרחב המאפשר את קיומם. המרחב הזה נוצר באמצעות הסביבה האנושית שמקיפה את היחיד. בהדרכה ההורים לומדים איך להפוך למרחב אנושי אשר מצד אחד לא מאפשר להתנהגויות, מחשבות ורגשות מזיקים להתקיים ומצד שני מזמין מחשבות רגשות והתנהגויות מעודדות גדילה.

כאשר הילד לא משתף פעולה עם הצעה ללכת לטיפול או כשהטיפול בו לא נושא פירות, קל להורים לפנות להדרכת הורים ולהיאחז בתקווה ששיטת אייכה מציעה להם מכיוון שאין להם מה להפסיד. מאמר זה בא להצביע על היתרונות שיש בשיטה גם כאשר הילדים אינם סרבני טיפול וההורים מתלבטים האם לשלוח את הילד לטיפול או ללכת בעצמם להדרכת הורים בשיטת אייכה על מנת לטפל בבעיות הילד.

מה עושים בהדרכת הורים בשיטת אייכה?

בהדרכה ההורים לומדים בעזרת מטפל אייכה שפה מגדלת. זוהי שפת תקשורת בה הם אמורים להשתמש בקשר שלהם עם הילד. בעזרת שימוש בשפה המגדלת יוצרים ההורים מרחב המכוון את הילד לגדילה והתפתחות ומונע פנייה שלו לכיוונים מזיקים לעצמו או לסביבתו.

אז למה אייכה?

שיטת אייכה משיבה על כנו סדר בו ההורים הם המטפלים הטבעיים של הילד. כולנו שותפים להנחה שההורים אחראים על שלומו וטובתו של הילד. כאשר מתגלים בעיות וקשיים "רגילים" בהתפתחות של הילד אנו מצפים שההורים יטפלו בכך. החידוש של שיטת אייכה הוא שהיא מעמידה לרשות ההורים כלים לטפל גם בבעיות רגשיות, התנהגותיות והתפתחותיות שעד היום מקובל היה להפנות את הילד לאנשי מקצוע על מנת לטפל בהן. איש המקצוע, במקרה זה מדריך אייכה, נותן בידי ההורים כלים המאפשרים להם לקדם את ההתפתחות והגדילה של ילדם. יש בסידור הזה שמירה על מקומם הטבעי והנכון של ההורים בראש ההיררכיה של המטפלים בילד. ברובם המכריע של המקרים הדרכת ההורים מספיקה על מנת להביא לשיפור דרמטי במצבו של הילד.

מטבע הדברים הורים נמצאים עם ילדיהם שעות רבות והקשר הרגשי בינם לבין הילדים הוא בעל עוצמה רבה. מכאן נובעת ההשפעה החזקה שיש להורים על ילדיהם לטוב ולרע. בהדרכת אייכה מלמדים את ההורים איך למנף קשר זה לצורך עידוד גדילה וצמיחה. כוחם של ההורים להשפיע על ילדיהם באמצעות יצירת סביבה מגדלת, רב יותר מאשר כוחו של איש מקצוע שרואה את הילד שעה או שעתיים בשבוע. זאת בין היתר הסיבה ליעילותה של השיטה ולכך שאנו רואים תוצאות מהירות יחסית בעבודתנו בשיטת אייכה.

הכלים שההורה רוכש בהדרכת ההורים הינם כלים לחיים אותם ניתן להפעיל בהתאם לצורך גם בקשיים שמתגלים בהמשך הדרך או בטיפול בבעיות של ילדים אחרים במשפחה. מניסיוננו השימוש בשפה המגדלת יוצר אווירה מכבדת ומעודדת גדילה ממנה נהנים כל בני המשפחה.

מאחר והטיפול בקשיי הילד באמצעות ההורה חוסך בחלק גדול של המקרים את הצורך לשלוח את הילד לטיפול, הוא מונע את תיוגו של הילד כבעייתי בעיני עצמו ואת כל הסיבוכים והנזקים שנגרמים לדימוי העצמי של הילד כתוצאה מכך.

במקרים בהם נדרשת בנוסף להדרכת ההורים גם התערבות של איש מקצוע נוסף כמו פסיכיאטר או פסיכולוג שרואים את הילד, בכוחם של הכלים שההורים מקבלים בהדרכת ההורים להעצים את האפקטיביות ואת השימוש שהילד יעשה בטיפול שהוא מקבל מאיש המקצוע.

תוצאות

מניסיוננו המצטבר במרכז אייכה, השיטה יעילה מאוד לטיפול בקשת רחבה ביותר של קשיים התפתחותיים התנהגותיים ורגשיים מהם סובלים ילדים, החל מקשיים חמורים כמו בעיות אלימות, סירוב ללכת לבית הספר, חוסר תפקוד ודיכאון וכלה בבעיות נורמטיביות המטרידות הורים ביחס לילדיהם. השיטה נמצאה יעילה בטיפול בילדים הנמצאים בטווח גילאים רחב מאוד: פעוטות, ילדים צעירים, מתבגרים ואף מבוגרים צעירים שתקועים התפתחותית. בחלק גדול מהמקרים ניכר שיפור כבר בטווח של מספר שבועות למן התחלת השימוש של ההורים בשפה המגדלת. הניסיון המצטבר מצביע על כך שמשך הטיפול הינו קצר ביחס להתערבויות אחרות.

כתבה: הילה אלקיים, פסיכולוגית קלינית מדריכה, חברת צוות במרכז אייכה.

0