הכשרת מטפלים בשיטת אייכה

הכשרת מטפלים בשיטת אייכה

תכניות הכשרה קלינית בשיטת "אַיֶכָּה – הקשר המגדל"

גישת "אַיֶכָּה – הקשר המגדל"  פותחה על ידי דר' איתן לבוב, פסיכואנליטיקאי ופסיכיאטר של הילד והמתבגר. ייחודה בתפיסת ההורים כמי שיכולים לייצר שינוי משמעותי במצבו של הילד (הכוונה לילדים צעירים ובוגרים), גם כשהילד סובל מקשיים חמורים, אינו משתף פעולה עם ניסיונות טיפול בו או אינו מגיב במידה מספקת לטיפול אישי. מתוך כך ההורים עוברים  תהליך טיפולי שנועד לאפשר להם לקדם את מצבו של ילדם.

גישת 'אייכה' נמצאה יעילה ביצירת שינוי מובהק במישור התפקודי והרגשי של הילד, ברמת המצוקה ההורית ובאופי היחסים בין ההורה לילד, בטווח רחב של קשיים המובילים הורים לפנייה לטיפול ובכלל זה התנהגויות נמנעות ומסתגרות, דכאון, חרדה, התנהגויות סיכון עצמי ותוקפנות אצל ילדם. ניסיוננו מראה שהגישה מתאימה מאוד גם להורים המתמודדים עם אתגרים 'רגילים' בגידול ילדים ומעלים שאלות המתעוררות באופן שכיח בקרב הורים בעידן הנוכחי.

הטיפול מציע להורים 'מפת דרכים' מעמיקה מחד אך בהירה ומעשית מאוד מאידך, במפגש המורכב והמאתגר בינם לבין ילדם. 'מפת דרכים' זו כוללת מגוון המשגות ודרכי התערבות המאפשרות להורים להגביר את הבנתם את ילדם ואת עצמם, לשנות את צורת התקשורת עם ילדם לכיוון של 'שפה מגדלת' וללמוד כיצד להתנהל מול ילדם בטווח שבין מצבי יומיום שגרתיים ועד לקונפליקטים קשים ואף אלימים. שינויים אלה בהתנהלות ההורית לא רק שמשפרים את חווית ההורה ואת הקשר בינו לבין הילד, הם מייצרים לילד סביבה חדשה המכוונת ומקדמת התפתחות בריאה.

הטיפול בשיטת אייכה הנו טיפול אינטגרטיבי קצר מועד. מבחינה תאורטית הוא נשען על החשיבה הפסיכואנליטית ההתייחסותית, על תפיסת האדם ברוח הפסיכולוגיה ההומניסטית, תוך שילוב מרכיבים מתפיסת התקשורת הבין-אישית  (קבוצת פאלו-אלטו), היבטים קוגניטיביים התנהגותיים וגישה התפתחותית מקורית[1].

למי מתאימות תכניות ההכשרה?

 • תכנית הלימוד מיועדת לפסיכולוגים קליניים, שיקומיים, רפואיים, התפתחותיים וחינוכיים (למתמחים במקצועות אלו בעלי ותק של שנתיים לפחות), פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים קליניים, קרימינולוגים קליניים יועצים חינוכיים שהם פסיכותרפיסטים ומטפלים באומנויות.
 • על כל הנרשמים להיות בעלי תואר שני ועם ניסיון בפסיכותרפיה של שנתיים לפחות.

מסלולי ההכשרה:

מרכז אייכה מציע מגוון מסלולי הכשרה לצורך הכרות עם הגישה וקבלת הסמכה לטיפול על בסיסה:

רמת בסיס המאפשרת הכרות עם היסודות, העקרונות והמושגים הקליניים והתיאורטיים שבבסיס השיטה.

הכשרה קלינית – רמה 1 – המאפשרת טיפול פרטני בהורים לילדים עד גיל 12 שאינם נמצאים במצבי סיכון עצמי ואלימות.

הכשרה קלינית – רמה 2 – המאפשרת הסמכה מלאה לטיפול על בסיס שיטת אייכה.

מסלולי ההכשרה נפתחים באוקטובר הקרוב, בתל אביב ובירושלים.

 הליך ההרשמה:

 • לצורך הגשת מועמדות יש לשלוח קורות חיים, המלצות, תעודות המעידות על לימודים ושאלון שישלח לפונים במייל. הכתובת למשלוח: psyeka@gmail.com.
 • למתאימים יתואם ראיון אישי

 

פירוט אודות מסלולי ההכשרה:

תכנית א'  – רמת בסיס

בתכנית נתוודע ליסודות הקליניים-התפתחותיים של שיטת "אַיֶכָּה", נלמד את העקרונות והמושגים הקליניים והתיאורטיים שבבסיס השיטה וכן את דרכי ההתערבות המאפיינים אותה. במקביל ללימוד העיוני, יתקיים גם לימוד חוויתי באמצעות השתתפות הלומדים בתהליך קבוצתי של בחינה ויישום ההבנות והכלים הייחודיים של הגישה. מסיימי התכנית יוכלו לשלב את הידע הנרכש בעבודתם השוטפת.

היקף התכנית: 16 מפגשים,  64 שעות אקדמיות.

מועד ומיקום:

אוקטובר 2018 – ינואר 2019.

בתל אביב: בימי חמישי בין השעות 12:45-16:00

בירושלים:  בימי ראשון בין השעות 11:45-15:00

שכר הלימוד:  5,120 ₪  + 200 ₪ דמי רישום.

 

תכנית ב'  – הכשרה קלינית רמה 1

ההכשרה פתוחה למסיימי תכנית א'.

התכנית מלמדת טיפול בילד באמצעות הדרכת ההורה במגוון רחב של קשיים. ההדרכה מאפשרת להורים לפתח יכולת לכוון את ילדיהם להתפתחות בריאה ולתקשר בבהירות גם בהיעדר נכונות לשיח מצד הילד.  

התכנית כוללת צפייה מודרכת בטיפול אשר ניתן על ידי מטפל בכיר בשיטת "אַיֶכָּה" והדרכה קבוצתית על הטיפולים באמצעות ההורים הניתנים ע"י הלומד.

תלמידים שיעמדו בדרישות התכנית יקבלו תעודת בוגר לימודי "אַיֶכָּה", רמה קלינית 1, המסמיכה ל טיפול פרטני בהורים לילדים עד גיל 12 שאינם נמצאים במצבי סיכון עצמי ואלימות.

הדרישות לסיום תכנית הכשרה קלינית רמה 1:

 • השתתפות מלאה
 • רכישת ניסיון קליני-טיפולי באמצעות שני טיפולים או יותר ובהיקף כולל של לפחות 30 שעות טיפוליות.
 • הטיפול הראשון של התלמידים ילווה בהדרכה פרטנית של מדריך מוסמך (ההדרכה בתשלום)
 • הגשת תיאור טיפול אחד.

היקף התכנית: 16 מפגשים,  64 שעות אקדמיות.

מועד ומיקום:

פברואר – יוני 2019.

בתל אביב: בימי חמישי בין השעות 12:45-16:00

בירושלים:  בימי ראשון בין השעות 11:45-15:00

שכר הלימוד: 5,120 ₪

 

תכנית ג'  – הכשרה קלינית רמה 2

ההכשרה פתוחה לבוגרי תכנית ב'.

התכנית מיועדת להקניית מיומנויות טיפול במצבים מורכבים  מצד הילד (אלימות, סיכון עצמי ניכר ומצבים קליניים קשים) או מצד ההורים ( קשיים שונים ביכולת לשתף פעולה עם המטפל) התכנית כוללת צפייה מודרכת בטיפול, וכן הדרכה במסגרת קבוצתית.

תלמידים שיעמדו בדרישות התכנית יקבלו תעודת מטפל בשיטת "אַיֶכָּה"

הדרישות לסיום תכנית הכשרה קלינית רמה 2:

 • השתתפות מלאה
 • רכישת ניסיון קליני-טיפולי בהיקף כולל של 70 שעות טיפול
 • טיפול בשני מקרים מורכבים לפחות.
 • הטיפול המורכב הראשון לפחות ילווה בהדרכה פרטנית של מדריך מוסמך (ההדרכה בתשלום)
 • הגשת תיאור טיפול מורכב אחד .

היקף התכנית:  20 מפגשים, 80 שעות אקדמיות.

מועד ומיקום תכנית הכשרה רמה 2 :

החל מאוק' 2019, בתל אביב/ירושלים. יום ושעת הלימודים יקבעו בתאום עם הנרשמים לתכנית

שכר הלימוד:  6,400 ₪

 

 

[1] למעוניינים ללמוד יותר על הגישה ועל המודל התאורטי שבבסיסה, ניתן לקרוא את הספר "ההורה כמגדלור, שיטת 'איכה' להורות מיטיבה", מאת איתן לבוב והילה אלקיים

 

0