הכשרה לאנשי חינוך

הכשרה לליווי צוותי חינוך והנחיית קבוצות הורים בשיטת "אייכה – הקשר המגדל"

שיטת "אַיֶּכָּה – הקשר המגדל" הנה שיטה טיפולית – חינוכית שייחודה בתפיסת ההורים ואנשי החינוך כמי שיכולים לייצר שינוי משמעותי במצבו של הילד (צעיר, מתבגר או בגיר), במגוון גדול של מצבים, כולל קשיים חמורים וחוסר שיתוף פעולה עם ניסיונות טיפול. השיטה מתאימה מאוד גם להורים/מחנכים המתמודדים עם אתגרים 'רגילים' בגידול ילדים. שיטת אַיֶּכָּה נמצאה יעילה ביצירת שינוי מובהק במישור התפקודי והרגשי של הילד ובאופי היחסים בין ההורה או המחנך לבין הילד. הטיפול בשיטת אַיֶּכָּה הנו טיפול אינטגרטיבי, קצר מועד ביחס להתערבויות אחרות. בשנים האחרונות מיושמת השיטה במערכת החינוך ונותנת מענה מכיוון חדש לאתגרי הקשר מורה – תלמיד. תכנית ההתערבות של אַיֶּכָּה לבתי ספר מוכרת ע"י משרד החינוך ונמצאת ברשימה מצומצמת של תכניות המיועדות לילדים מאתגרים.

במסגרת יישום התוכניות של אַיֶּכָּה בגנים ובבתי ספר, רוכשים צוותי החינוך ידע וכלים המאפשרים להם לחזור להיות מי שמשפיעים על התלמידים ומסייעים להתפתחותם גם כשמדובר בילדים שלא משתפים פעולה עם המבוגרים המבקשים לקדם אותם. התהליך כולל זיהוי וויתור על דפוסי שיח שאינם מקדמים, לטובת אימוץ שפה חדשה (מילולית ומעשית). במהלך ההכשרה מתחזקת תחושת המסוגלות של הצוות החינוכי, משתפרת היכולת לעבודת צוות ונוצר אקלים בית ספרי שמעודד התפתחות ומוגנות.

תכנית ההכשרה למנחי אַיֶּכָּה בתחום החינוכי, מקנה ללומדים מיומנויות הדרכה וליווי של אנשי חינוך ושל קבוצות הורים מניעתיות.

למי מתאימות תכניות ההכשרה?

התכנית מיועדת לאנשי חינוך בכירים ולמטפלים העובדים עם או במערכת החינוך [מנהלים, יועצים חינוכיים, רכזים, מדריכים, בעלי מקצוע טיפולי- פסיכולוגים ומטפלים בהבעה], בעלי תואר  שני.

מסלול ההכשרה

שנה א' – עקרונות וכלים בסיסיים של שיטת אַיֶּכָּה, אותם יכולים הלומדים לשלב במסגרת עבודתם המקצועית בתפקידם במערכת החינוך. הלימודים כוללים סדנאות התנסות חווייתית ללומדים. 

שנה ב' שיטות וכלים להנחיית אנשי חינוך וצוותים חינוכיים לקידום התפתחותם של תלמידים המתקשים להשתלב במרחב הבית ספרי, הן ברמה הלימודית והן ברמה ההתנהגותית.  בנוסף מוכשרים הלומדים להנחות קבוצות הורים מניעתיות לילדים צעירים.

ההכשרה כוללת התנסות מעשית אישית בהנחיית איש חינוך ובהנחיית קבוצת הורים, תוך כדי קבלת הדרכה במסגרת הלימודים.

היקף ההכשרה: בשנה א' – 5 ש"ש, בשנה ב' – 5 ש"ש +1 ש"ש התנסות מעשית.

תעודה: לעומדים בדרישות התכנית תוענק תעודה מטעם "אַיֶּכָּה – הקשר המגדל" בשיתוף המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין. התעודה מסמיכה ללוות צוותים חינוכיים ולהנחות קבוצות הורים מניעתיות להורים לילדים צעירים.

 מועדי ההכשרה ושכר הלימוד

במכללת דוד ילין בירושלים: ימי שני בין השעות 16:00-20:00 בחודשים אוקטובר – יוני

שכ"ל: שנה א' – 6,850 ₪ + 250 ₪ דמי רישום. שנה ב' – 6,850 ₪.

גמול השתלמות:  על-פי התקנות של משרד החינוך.

 

חדש! הכשרת אַיֶּכָּה לאנשי חינוך גם בתל אביב!

ימי שני בין השעות 16:00-20:00בחודשים אוקטובר – יוני.

שכ"ל: שנה א' – 6,500 ₪  250 + ₪ דמי רישום. שנה ב' – 6,500 ₪.

מסלול זה אינו במסגרת המכללה 'דויד ילין'. התעודה היא מטעם 'אַיֶּכָּה – הקשר המגדל'.

 

לפרטים נוספים והרשמה שילחו קו"ח למייל: psyeka@gmail.com

או התקשרו: 054-5662218