שאלות ותשובות

 • מה מייחד את הטיפול בשיטת אייכה?

  אייכה היא שיטה המטפלת בקשת רחבה מאוד של בעיות אצל ילדים: בעיות התנהגות, בעיות רגשיות, ליקויים וקשיים תפקודיים והתפתחותיים מסוגים שונים.
  הטיפול בילד נעשה באמצעות עבודה עם ההורים ולא ישירות עם הילד. הבחירה לעבוד עם ההורים אינה ברירת מחדל אלא עמדה עקרונית של השיטה. 
  בשונה מגישות טיפוליות אחרות, באייכה ניגשים לטפל בבעיות מנקודת מבט הבודקת מה מאפשר את התקיימותן של הבעיות, ולא מנקודת מבט הבודקת את המניעים לקיומן. מתוך נקודת מוצא זו, הטיפול לא נעשה ישירות עם הילד (על המניעים הלא מודעים שבבסיס ההתנהגות הבעייתית שלו), אלא נעשה באמצעות עבודה עם ההורים, על זיהוי הנקודות בהן ההורים מאפשרים את התקיימות הבעיה (את ההתנהגות הלא רצויה, למשל) וטיפול בהן בעזרת שימוש ב-" שפה מגדלת" אותה לומדים ההורים בהדרכה.  השיטה רואה בהורה את האדם החשוב ביותר בחייו של ילדו, ואת הקשיים של הילד כקשורים, מושפעים ולעיתים אף נובעים מגורמים שונים בסביבתו, ולכן מושפעים מיידית משנויים החלים בגורמים אלה. לשיטה יתרונות ברורים במקרים בהם הילד עצמו אינו מעוניין בטיפול, אינו מפיק תועלת מטיפול או אם ההורים מסיבות שונות אינם רוצים שהילד יגיע בעצמו לטיפול. אבל מעבר לכך, התזוזות במערכת המשפחתית מיטיבות עם המשפחה כולה ולא רק עם הילד שבשבילו הייתה הפנייה.

 • מהי שפה מגדלת?

  שפה מגדלת היא צורת תקשורת בין הורה לילדו, שפותחה כחלק מהמודל של אייכה. בתהליך  של הדרכת הורים , לומדים ההורים לעשות שימוש ב"שפה מגדלת" בתקשורת שלהם עם ילדם. תפקיד השפה המגדלת הוא לכוון את הילד בהתאם לערכים שההורה מאמין שהם חשובים לתהליך ההתפתחות והצמיחה של הילד. ייחודה של השפה המגדלת הוא בכך שהיא מאפשרת להורה לכוון את ילדו בהתאם לערכיו מבלי לרמוס את הילד ואת רצונותיו, גם כאשר רצונותיו מנוגדים לאלה של ההורה. השפה המגדלת מחזקת את התקשורת הבונה בין שני השותפים לקשר ואת הקשר עצמו. השימוש בשפה מגדלת מעביר לילד מסרים ברורים ונותני כיוון, התואמים את גילו ויכולותיו, ואשר משדרים נוכחות נכונה של ההורה, הנחוצה על מנת לעזור לילד להתבגר ולתפקד על פי יכולותיו האמיתיות ובאופן התואם את ערכיו של ההורה.

 • באיזה סוג של בעיות מתאים לטפל בעזרת השיטה

  אייכה עוסקת בסילוק המכשולים העומדים בדרכה של התפתחות בכיוון של גדילה וצמיחה. מנקודת מבט זו, היא מטפלת בכל סוגי הבעיות: בעיות התנהגות מקלות ועד קשות  (מרמה של חוסר נימוס ועד לרמה של עבריינות), בעיות רגשיות, בעיות תפקוד ועוד… אנו מטפלים, למשל, באמצעות הדרכת הורים , בילדים הסובלים מליקויים שונים, מפחדים וחרדות, מקשיי תפקוד בית הספר ובבית, בילדים שיש להם אבחנות פסיכיאטריות שונות, וגם בילדים נורמטיביים לחלוטין אשר משהו בתפקודם או ביחסיהם עם הוריהם עורר את הצורך של ההורה בטיפול.

 • האם טיפולים בשיטת אייכה הם טיפולים ארוכים?

  כמו בכל טיפול, אין אפשרות להעריך מראש את משך הטיפול, אולם לעיתים קרובות השנויים מתחילים לקרות מהר מהצפוי. מכיון שהשינוי מושג באמצעות שינוי בעמדת ההורים, הנמצאים עם הילדים שעות רבות בכל שבוע, ואשר הם הדמויות המרכזיות בעולמם, מהירות השינוי עשויה להפתיע את מי שמורגל בשינויים איטיים של תהליכים פסיכותרפויטיים. במקרים רבים משך הטיפול נמדד בחדשים אחדים, אולם בחלק מהמקרים נחוץ ליווי ממושך יותר.

 • לאילו גילאי ילדים מתאימה השיטה?

  השיטה של הדרכת הורים  על פי מודל אייכה מתאימה לכל הגילאים, החל מגיל הינקות ועד לבגרות, כולל  "ילדים" שהם מבוגרים על פי גילם. יש לנו ניסיון מוצלח מאד בטיפול במבוגרים צעירים ש"נתקעו" התפתחותית, כלומר שבתחום מסויים או בכמה תחומים התפקוד שלהם אינו תואם את גילם, באמצעות הוריהם. 

 • האם המשפחה המורחבת יכולה לעזור בטיפול?

  בהחלט. המשפחה המורחבת היא חלק מהסביבה בתוכה הילד גדל, וככזאת יש לה חלק בתיעול הפוטנציאל ההתפתחותי שלו לכיוונים בונים ולא הרסניים. ישנם מקרים, למשל כאשר ישנה אלימות, שעזרת המשפחה המורחבת, או סביבה תומכת אחרת, רצויה ואפילו נדרשת, כתמיכה בתהליך הטיפול.

 • מה עושים כאשר הילד מסרב לקבל טיפול?

  כאמור, הטיפול באייכה נערך עם ובאמצעות הורים. אין צורך שהילד ישתף פעולה. ההורה הוא הדמות המשמעותית והמרכזית עבור הילד והוא שאחראי ויכול לעזור לו להתגבר על חלק משמעותי מקשייו. הדרכת הורים בשיטת אייכה מהווה פתרון שיכול לסייע לטיפול בקשיי הילד.

 • מי המטפלים בשיטת אייכה?

  כל המטפלים באייכה הינם אנשי מקצוע מנוסים, בעלי תואר שני לפחות, אשר עברו הכשרה מקיפה וממושכת בטיפול והדרכת הורים בעזרת השיטה. באתר מופיעה רשימת המטפלים המלאה, הכוללת את תיאור הרקע המקצועי של כל אחד מהם.

 • איך פונים למרכז אייכה?

  במייל: psyeka@gmail.com   בטלפון: 054-5662218.